CBOS: Duda - 52 proc.; Hołownia - 14 proc.; Bosak - 7 proc.

Sądarze przed wyborcze CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Prasóweczki

CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc. – 52 proc. osób deklarujących wkład w głosowaniu korespondencyjnym poparłoby ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 14 proc. zagłosowałoby na swobodnego kandydata Szymona Hołownię, 7 proc. na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka – płynie z problemie CBOS.

 

21 proc. zadeklarowało, iż na pewno weźmie wkład w wyborach prezydenckich odbywających się w porządku korespondencyjnym; 16 proc. badanych także przekonuje się do głosowania, lecz jest do tego pewne w ściślejszym stopniu („raczej wezmę udział”). 46 proc. twierdzi, iż nie wzięłaby udziału w wyborach korespondencyjnych, z czego 33 proc. deklaruje, iż na że nie zagłosuje w obecny możliwość, a 13 proc., że trochę nie. 16 proc. stwierdziło, iż „nie wie”, czy weźmie wkład w wyborach korespondencyjnych.

Spośród badanych deklarujących udziału w głosowaniu korespondencyjnym, na badanie na kogo oddaliby swój głos, 52 proc. wskazało Andrzeja Dudę. Posiada on pewną większość nad innym w porze – Szymonem Hołownią, na którego głos chciałoby oddać 14 proc. ankietowanych. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 7 proc. badanych.

Kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało 6 proc. ankietowanych, a na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską natomiast na kandydata Lewicy Roberta Biedronia po 5 proc. respondentów. Na Popularność Jakubiaka – 1 proc. badanych.

7 proc. badanych wskazało, iż nie wie także na kogo zagłosuje, zaś 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Urzędujący prezydent może oczekiwać na ponadprzeciętne poparcie wśród starszych badanych, zwłaszcza tych między 45 a 65 rokiem bycia, w oddzieleniu od Szymona Hołowni, który wpływa głównie młodszych respondentów. Andrzeja Dudę popierają także ankietowani częściej będący w realizacjach religijnych oraz deklarujący prawicowe poglądy polityczne, a więc przedstawiciele tych liczb, które ponadprzeciętnie często deklarują chęć udziału w wyborach korespondencyjnych.

CBOS zapytał jeszcze o propozycję konkurencyjną wobec dokonania wyborów korespondencyjnych, którą jest zmiana konstytucji, umożliwiająca wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Po ich upływie prezydent nie mógłby ubiegać się o reelekcję.

Na badanie, czy popiera Pan/Pani tę sprawę 12 proc. odpowiedziało – zdecydowanie tak; 23 proc. – raczej popieram; 22 proc. – właściwie nie popieram; 29 proc. – kompletnie nie popieram. 15 proc. ankietowanych wskazało niezdecydowanie.

Badanie przeprowadzono we zgodzie Fundacji CBOS i IQS drogą internetową na prawdziwej próbie 1000 respondentów w dniach od 23 do 27 kwietnia.

zobacz również CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *