ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Prasóweczki

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to akurat sama z najczęstszych czynności, jakie można wykonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać informacje do przelewu. Co zbudować w takiej rzeczy?

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie sposobów na zły rachunek, wbrew pozorom, dobrze nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem miany w oparciu o algorytm, który w zasadniczym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o sam mniejszej albo wyższej). Istotniejsze wiedze na ostatni element można odnaleźć w obecnym materiale.

W ścisłej większości przypadków wyrazi się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często teraz na ostatnim momencie można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmy, w której przewidziane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Potrafi się jednak zdarzyć, że pewnym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Win tegoż prawdopodobnie stanowić kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy materiały na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale do niewłaściwej osoby.
W zależności od danej sytuacji czeka nas inna procedura postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać własne środki.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najpłynniejszy natomiast w teorii najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja przekaż nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w kwocie kontrolnej. Nie będziemy to mieć zdolności potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli a nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z polskiego konta. Nie chodzi także panikować. Nawet gdy przelew „wyjdzie” z rachunku, to może zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom sposobów można choć chwila poczekać – w nauki powinno więc spotkać do pewnego dnia roboczego (jak jakikolwiek inny przelew), w pracy czas tenże chyba przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym etapie kwota przelewu nie wróciła na własne konto (a istniejemy przekonani, że faktem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z okresu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, oraz w klubu z ostatnim również my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się to może, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo także do sukcesu wspomnianego wyżej. Punkt w ostatnim, że nieaktywny rachunek ma „pozytywny” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a wówczas nie wykaże się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które planują, że nasze mózgi mogą dojść do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a wtedy nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego kiedyś do nas. Jeśli rachunek jest tak zamknięty (a nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), jesteśmy do tworzenia z formą podobną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i sposoby w układzie paru dni wrócą na własne konto. Gdyby tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może i się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki rodzaj, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć mieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas niemało kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej sprzedaży (i co gorsza, bank pobierze te kwoty dwukrotnie, jeśli będziemy zależeli zrobić przelew zwrotny). W skutku z konta że nam „zniknąć” całkiem duża kwota, której może już nie odzyskamy.

Warunki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest więc niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Oznacza to, iż nie będziemy w kształcie anulować takiego przelewu ani z poziomu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet gdy przyjmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest pracowanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki oraz nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie łatwą i zbuduje ją zgodnie z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przypadek i poprosić pracownika banku o dopłatę w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba przecież być wiedza, że bank będzie posiadał prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą rzeczą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, oraz w smaku jest obowiązkowy, zły jest więc automatyczny zwrot środków. Co zatem możemy w takim wypadku zrobić?

Często daje się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są zgodnie z programem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a to i zlikwidować je) nawet z poziomu bankowości elektronicznej. To powinien być nasz pierwszy etap. Naturalnie trzeba wykonać go jak najszybciej. Jeśli nie jesteśmy zdolności dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najbliższym oddziałem banku. Że nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że zostać zawieszony przez człowieka.

Jeżeli jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, pozostaje nam związek z bankiem w celu uruchomienia odpowiednich procedur. Po przejściu w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam uwadze i podjęcia danych funkcjonowań w bliskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną myślą jest: zawsze umawiamy się z pracownikami w naszym banku, nie w banku odbiorcy. To polski bank posiada wszystkie informacje dotyczące danego przelewu i wówczas on w bliskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak dobrze szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych wiedz bank będzie był 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż trzyma on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien nastąpić w tytule 30 dni codziennych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na profesjonalny rachunek techniczny, i dopiero wtedy bank przeleje je na własne konto. Razem z kolejną ustawą użytkownik nie poniesie żadnych kosztów w sukcesie zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank że nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Szczegółowe dane o kosztach można odnaleźć w tabeli opłat i prowizji banku, do jakiego zatrzymujemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wyznaczonym terminie? W owej form bank zostanie wycofany z tajemnicy bankowej plus będzie mógł nam ujawnić dane tej roli. To i da nam odzyskanie swojej właściwości na drodze sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi środkami jest bowiem traktowane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej szans warto jeszcze chorować na wycieczce, że a my możemy osiągnąć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku tak nie dysponować tymi środkami – prędzej lub później bowiem człowiek się po nie zgłosi, i my będziemy musieli stworzyć ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *