Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Pewno być jednak skierowane i do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może od tego, co w tym obszarze interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla turystów

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest całkiem płynna. Umownie ważna też obie krainy rozdzielić linią idącą od Ostródy, potem nieco na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią od siebie te obie krainy. W krajobrazie i zabytkach obecnie właściwie jest trudno wskazać istotne różnice. Historycznie obie krainy w poprzednich wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej mieszkały je inne plemiona. Na jednych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo sam z naukowych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta stosuje ten teren z jeziorami, głównie z Ogromnymi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej doświadczony penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta dodatkowa na momencie dwóch poprzednich wieków była regionem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Sprzątaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej wykorzystują ze szlaków kajakowych, choć na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Coraz wyższym powodzeniem zajmują się dawne umocnienia z czasów II wojny światowej, między innymi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z starym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, najwyższymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wysokości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze spotykającym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Oczywiście… W ostatnich j latach znacznie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do pomieszczeń bawiących się największym uznaniem kwalifikują się głównie Giżycko i Mikołajku. Popularne są działki nad jeziorami.

Lecz nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Strona z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski ziemię plus ostatnie nie wyłącznie w końcach rolniczych. Coraz wyższym powodzeniem zajmuje się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *